Scottish archery championship results

This section will contain the major places from the Scottish championship tournaments. It currently contains results for:

1996 Scottish Under 21 and Junior Indoor Championships

Held at Lasswade on the 18th February 1996. The round was a Portsmouth (60 arrows at a 60cm target from 20 yards, maximum scoring arrow 10).

Recurve

Award		Name		Club			Score	Hits	Golds
1st Lady U-21	Sarah Hall	Edinburgh University	518	60	12
1st Girl U-18   Gillian Imrie	Penicuik		519	60	9
1st Girl	Kirsti Buchan	Penicuik		543	60	17
1st Girl U-16	Jenny Thompson	Links Archers		529	60	18
1st Girl U-13	Vicky Thompson	Links Archers		402	58	6  
1st Man U-21	Tom Davies	Edinburgh University	555	60	29  
1st Boy U-18	Peter Walker	Lasswade		535	60	21  
1st Boy		Findlay Haddow	Crieff			573	60	36  
1st Boy U-16	Andrew Milne	Links Archers		554	60	27  
1st Boy U-14	Robert Paton	Colgrain		438	59	3  
1st Boy U-12	Symon Hanna	Aberdeen		447	60	6  

Compound

Award		Name		Club			Score	Hits	Golds
1st Man U-21	Adam Ellis	Neptune			545	60	12  
Boy U-16	Richard Fallon	Giffnock Archers	360	59	0   
Boy U-14	Kyle MacLeod	Giffnock Archers	462	59	2   

Limited Compound

Award		Name		Club			Score	Hits	Golds
1st Lady U-21	Elise Freedman	Giffnock Archers	409	60	4
1st Compound	Ross Stewart	Inveralmond		545	60	15  
Boy U-14	Barry Galbraith	Lasswade		341	59	1   

Longbow

Award		Name		Club			Score	Hits	Golds
1st Longbow	Lizzy McBrien	Bearsden		129	26	1  

1996 Scottish Senior Indoor Championships

Held at Linwood on 25th February 1996. The round was a Fita 18m.

Ladies

Award		Name		Club			Score
Champion	Y. Murton		Cowal		549
2nd		K. Henderson		Links		531 (20 golds)
3rd		B. King			Falkirk		531 (15 golds)
C Class		R. Reid			Grampian	530
D Class		P. Evans		Bannockburn	510
F/G/U Class	M. Hughson		St. Andrews Uni	458
Compound Champ.	C. Trenaman		Colgrain	559
Improvement	J. Rennie		Lasswade	+33
Presidents Prz	M. Low			Aberdeen	473
Team		V. Gilchrist		Aberdeen	1579
		J. McPetrie
		M. Watson

Gents

Award		Name		Club			Score
Champion	J. Low			Penicuik	560
2nd		J. McIlroy		Buchan		555
3rd		A. Duggan		SAA		554
C Class		J. Dickson		Edinburgh	550
D Class		J. Cutts		Buchan		530
E Class		M. Learmouth		Lochside	528
F Class		S. Walker		Linwood		330
Unclassified	A. Pirie		Lochside	521
Compound Champ.	B. Imrie		Penicuik	559
Compound 2nd	B. Stewart		Inveralmond	552
Compound 3rd	B. Price		Meadow		549
Compound Ltd.	A. Marshall		Inveralmond	526
Longbow		I. Singer		Bearsden	151
Improvement	M. Williams		Grampian	+58
Presidents Prz	M. Ratajszczak		Edinburgh Uni.	530
Team		M. Figures		Linwood		2038
		P. Willerton
		A. Findlay
		M. Lee

[Home] [Section] [Up]
Last modified on 12th February 2004 by angus@harlequin.co.uk